Грип је веома заразна вирусна инфекција дисајних органа која се јавља зими, истиче др Анета Јовановић, спец. педијатрије.
Kод деце изазива изненадну појаву високе температуре која је праћена болом у грлу, главобољом, боловима у мишићима и зглобовима, секрецијом из носа, кашљем и умором, а некада се могу јавити мучнина, повраћање и дијареја. Већина деце се опорави у року од недељу дана, али нека деца развију озбиљнију болест (упала плућа, упала ува) која се мора лечити у болничким условима.
Kако се преноси
Пут преношења је капљичним путем (кијање, кашаљ) преко заражених предмета (играчке, радне површине, прибор за јело и пиће). Период заразности је дан-два пре појаве симптома и док су симптоми присутни.
Kо је у опасности од компликација
Бебе и деца с хроничним обољењима (астма, дијабетес, срчана обољења) су у повишеном ризику од тешке инфекције вирусом грипа.
Kако се лечи
Kао и код других вирусних инфекција, лечење је симптоматском терапијом: „парацетамолом“ или „ибупрофеном“ (у циљу смањења болова и температуре), редовним чишћењем носа морском водом или физиолошким раствором, мировањем и узимањем доста течности (вода, супа, чај). Антибиотици се не користе у лечењу, изузев у случају компликација због бактеријске инфекције.
Начини превенције
Најбољи начин превенције грипа је годишња вакцина против грипа која се препоручује за сву децу узраста од шест месеци и старију, а нарочито за децу која имају хронично обољење. Одржавање хигијене руку, предмета и спречавање контакта са зараженом особом спадају у важне мере превенције.